Wazektomia jest jednym z zabiegów stosowanych w przypadku mężczyzn pragnących zastosować trwałą metodę antykoncepcyjną. Omawiana procedura polega na nacięciu nasieniowodów i zamknięciu ich końców, co uniemożliwia transfer plemników do spermy. W ten sposób do minimum zmniejsza się prawdopodobieństwo niechcianej ciąży i zapłodnienia. Jest to także metoda, która może pozytywnie wpłynąć na jakość współżycia. Warto również zaznaczyć, iż zabieg ten nie powoduje takich komplikacji, jak trudności z oddawaniem moczu, osiągnięcie wzwodu, czy długość samego stosunku. Przed przystąpieniem do tej procedury dobrze jest jednak mieć świadomość ewentualnych skutków ubocznych, które mogą się pojawić. Część z nich jest tymczasowa, podczas gdy inne mogą świadczyć o komplikacjach i powikłaniach zdrowotnych.
Najczęściej spotykane skutki uboczne po wazektomii
Biorąc pod uwagę, iż wazektomia jest procedurą chirurgiczną wchodzącą w zakres urologii estetycznej, po jej przeprowadzeniu u pacjentów mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Mają one jednak charakter tymczasowy i zanikają po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu.
Dolegliwości bólowe
Jednym z pierwszych skutków jest ból w obrębie moszny, który wynika z ingerencji chirurgicznej w tkanki i nasieniowody. W trakcie samego zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z bólem, ponieważ przed wazektomią podawane jest znieczulenie miejscowe. Natomiast w momencie, gdy znieczulenie przestaje działać, może okazać się koniecznym sięgnięcie po środki przeciwbólowe rekomendowane przez lekarza.
Obrzęki i opuchlizna
Kolejnym, dosyć częstym skutkiem ubocznym mogą być obrzęki i opuchlizna w okolicy moszny. Jest to reakcja organizmu wynikająca z nacięcia tkanki i ingerencji w ciągłość naskórka, jak i głębsze warstwy skóry. W tym miejscu może zatem wystąpić niewielki stan zapalny, który zanika w procesie rekonwalescencji i gojenia się rany. Najlepszym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest stosowanie chłodniejszych okładów, a także odpoczynek i dbałość o higienę miejsca, w którym zostały założone szwy lub opatrunek.
Krwawienie i krwiaki
Przy naruszaniu ciągłości naskórka i nacinaniu skóry należy liczyć się również z tym, iż w okolicy moszny powstaną krwiaki i siniaki. Zdarza się również, iż po interwencji chirurgicznej w nasieniu mężczyzny uwidacznia się krew.
Ziarniak spermy
Innym powikłaniem jest pojawienie się tak zwanego ziarniaka spermy. Ta przypadłość dotyczy przeważnie nasienia, które zaczyna wyciekać po wazektomii. Najczęściej dochodzi do jego wchłaniania przez tkanki i metabolizowania. Zdarza się jednak, iż w niektórych przypadkach nasienie zaczyna być traktowane przez układ odpornościowy mężczyzny jako ciało obce. Wtedy najczęściej pojawia się obrzęk i ból, a w okolicy moszny można zaobserwować wyczuwalny guzek. Jego powstawanie wiąże się z reakcją zapalną, która powoduje przekształcenie nasienia w grudki lub guzki w mosznie.
W jakich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem?
Niektóre komplikacje i powikłania mogą wymagać interwencji lekarskiej i nie można ich bagatelizować. Jest to chociażby chroniczny ból jąder, który pojawia się po wazektomii, a także wspomniane wyżej ziarniaki. Innym skutkiem ubocznym są hydrocele, czyli gromadzący się w okolicy płyn powodujący obrzęki.
Innym powikłaniem może być natomiast rekanalizacja, czyli ponowne połączenie się końców nasieniowodów, co prowadzi do przywrócenia płodności i większych szans na poczęcie dziecka.
Po wazektomii zwiększa się również ryzyko infekcji i stanów zapalnych, dlatego ważna jest higiena osobista miejsc intymnych.
Ponadto, jeśli u pacjenta występuje gorączka, duże krwawienie, nasilający się stopniowo ból mimo stosowanych leków przeciwbólowych bądź wydzielina ropna z miejsca wykonanego nacięcia, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W ten sposób można szybko zareagować na poważniejsze komplikacje zdrowotne i nie doprowadzić do jeszcze większego dyskomfortu.
Jeśli chciałbyś omówić kwestię wazektomii z lekarzem, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.