Ciekawe

Kiedy warto udać się na badanie EKG?

Niepokojące objawy takie jak duszności czy kołatanie serca z całą pewnością spowodują, że lekarz wyśle nas na badanie EKG. Nie są to jednak jedyne wskazania do wykonania tego popularnego badania. Wyjaśniamy, na czym polega badanie EKG i kto koniecznie powinien się jemy poddać.

Na czym polega badanie EKG?

EKG to jedno z najbardziej popularnych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Pod skrótem EKG kryje się badanie nazywane elektrokardiografią. Za pomocą specjalnego rejestratora i zestawu elektrod lekarz odczytuje aktywność elektryczną serca pacjenta.

Badanie jest zupełnie bezbolesne dla pacjenta i najczęściej wykonywane jest w stanie spoczynku. Do ciała pacjenta przypina się elektrody, które przez określony czas zapisują czynność serca na specjalnym wykresie. Bardziej specjalistycznym badaniem będzie EKG wysiłkowe, wykonywane w czasie gdy pacjent wykonuje określone ćwiczenia.

Kto powinien wykonać badanie EKG?

Coraz szybsze tempo życia sprawia a także niewłaściwa dieta sprawiają, że coraz więcej osób cierpi na choroby serca. Z tego powodu obecnie zaleca się rutynowo wykonywać ekg z opisem wszystkim osobom, które ukończyły 40 rok życia. Szczególną wagę do tego typu rutynowych badań powinny przywiązywać osoby otyłe i cierpiące na cukrzycę.

Szczególnym wskazaniem do wykonania takiego badania będą też niepokojące objawy takie jak bóle w klatce piersiowej, duszności czy ogólne zmęczenie. Badaniu powinny poddawać się również osoby, u których w rodzinie pojawiały się choroby serca lub już mają zdiagnozowaną chorobę tego układu.

Badanie EKG z opisem czy bez?

Badanie EKG jest należy do badań podstawowych, z których interpretacją nie powinien mieć problemów nawet lekarz pierwszego kontaktu. Ale w niektórych przypadkach może się okazać, że będzie jednak potrzebna konsultacja z kardiologiem.

Właśnie dlatego, o ile istnieje taka możliwość, najlepiej od razu poprosić o wykonanie badania EKG z opisem. W takiej sytuacji do zapisu EKG od razu zostanie dołączona notatka wykonana przez osobę specjalizującą się właśnie w odczytywaniu elektrokardiogramów. Przy często długim czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty może to pozwolić skrócić czas postawienia właściwej diagnozy.