Ciekawe

W czym tkwi wyjątkowość konstrukcji żelbetowych?

Budownictwo wielkopowierzchniowe wymaga zastosowania rozwiązań architektonicznych, które są pod wieloma względami niepowtarzalne i oryginalne. Jednym z nich są wielkopowierzchniowe elementy nośne (dachowe), zwane branżowo dźwigarami betonowymi sprężonymi. W czym tkwi ich wyjątkowość?

Beton vs stal

Dźwigary żelbetonowe składają się z dwóch najważniejszych elementów – konstrukcji betonowej i zatopionym w niej rdzeniu stalowym. Jest to bardzo ciekawe połączenie, które zapewnia całości konstrukcji odpowiednią wytrzymałość. Struktury betonowe są z reguły mało odporne na rozciąganie. Po długotrwałym oddziaływaniu siły rozciągającej najczęściej one pękają, co dyskwalifikuje je jako rzetelne tworzywo budowlane.

Sytuacja zmienia się o 180 stopni w momencie, gdy do wnętrza bloku betonowego wprowadzony zostanie rdzeń stalowy. Może mieć on dowolną formę – od zwykłych prętów, poprzez kable a na siatkach kończąc. Dźwigary betonowe sprężone są zaprojektowane tak, by mogły one znosić oddziaływanie silnych naprężeń konstrukcyjnych.

Beton sprężony – jak powstaje?

Produkcję dźwigarów betonowych sprężonych rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania zbrojenia. Jest ono wstępnie naprężane a następnie – zalewane betonem. W przypadku konstrukcji sprężanych wykorzystywana w tym celu jest wyłącznie stal wysokogatunkowa. Napręża się ją w kierunku przeciwnym do spodziewanego wektora sił obciążeń.

Rdzeń konstrukcji sprężonych jest najczęściej obciążany wstępnie za pośrednictwem sił ściskających. Dzięki temu pracujący blok lepiej zniesie siły rozciągające, tak charakterystyczne dla rozwiązań dachowych. Reasumując – rdzeń bloku przeniesie na siebie wszelkie obciążenia zewnętrzne i skompensuje je ze sobą.

Kilka słów o stali

Dźwigary betonowe sprężone są zbrojone (najczęściej) za pomocą stali o niewielkim dodatku węgla i pierwiastków uszlachetniających. Zaleca się, by zawartość tych ostatnich nie przekraczała 1.25 procenta. Poza tym niewielka zawartość węgla sprawia, że uzyskany w ten sposób element stalowy wykazuje niewielką kruchość i zwiększoną wytrzymałość.

Podsumowując, wyjątkowość dźwigarów betonowych sprężonych zależy przede wszystkim od ich zbrojenia. To ono jest odpowiedzialne za przenoszenie sił i drgań. Co więcej – jest ono skutecznie chronione przed oddziaływaniem sił zewnętrznych poprzez grubą warstwę betonu. Dzięki temu doskonale “radzi sobie” ono z wilgocią, ale i z wysoką temperaturą (np. w przypadku pożaru).

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.