Motoryzacja

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do zakupu polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W jakich sytuacjach chroni nas polisa OC? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

Kogo chroni zakupiona przez nas polisa OC?

Wykupione przez Ciebie ubezpieczenie OC chroni  przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane na skutek wyrządzonej przez Ciebie kolizji. Zawarte ubezpieczenie jest ważne przez rok. Po tym czasie należy odnowić polisę lub ubezpieczyć się w nowym towarzystwie. Ubezpieczenia OC auta należy dokonać najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Brak ważnego ubezpieczenia OC pociąga za sobą daleko idące skutki, począwszy od nałożenia na właściciela samochodu (lub motocyklu) niemałych kar finansowych. Ponadto, jeśli nieubezpieczony kierowca wyrządzi na drodze szkodę osobie trzeciej, będzie musiał pokryć wszelkie koszty ze swojej kieszeni.

Co wpływa na wysokość składki?

Koszty zakupu ubezpieczenia OC uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich wymienić możemy wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania (niektóre rejony, na przykład duże miasta, charakteryzują się znacznie wyższym współczynnikiem wypadków) oraz dane techniczne wozu (model, rok produkcji, przebieg, moc silnika).

Kupuj rozsądnie

Mimo tego, że zakres działania polisy OC określony jest przez polskie prawo, wysokość składek ustalana jest indywidualnie przez każde towarzystwo. Wybór konkretnej oferty znacznie ułatwiają internetowe multiagencje, takie jak punkta.pl. Aby przekonać się, która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, wystarczy wypełnić formularz. System spośród dziesiątek wariantów znajdzie ten najtańszy. Nie musisz udawać się do stacjonarnego biura, żeby dopełnić formalności. Umowę możesz zawrzeć za pośrednictwem Internetu.