Ciekawe

Czym są konstrukcje żelbetowe?

Konstrukcje żelbetowe gwarantują przede wszystkim nie tylko i wyłącznie dowolność kształtów, ale również form poszczególnych konstrukcji. Daje to ogromne możliwości przede wszystkim przy projektowaniu najbardziej nowoczesnych budynków, a także innych obiektów budowlanych.

Czym dokładnie jest konstrukcja żelbetowa?

W najprostszym możliwym ujęciu jest kompozytem strukturalnym składającym się betonu wzmocnionego zbrojeniem. Warto również mieć świadomość, że żelbeton może być formowany jest nie tylko i wyłącznie w elementy konstrukcyjne, ale również w całe monolityczne obiekty za pomocą form plastikowych, stalowych lub drewnianych.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że odpowiednie połączenie stali i betonu umożliwia na budowanie różnego typu konstrukcji. Właściwa współpraca stali i betonu w konstrukcji jest możliwa przede wszystkim dzięki przyczepności betonu do stali, a także bardzo zbliżonej rozszerzalności termicznej wspomnianych materiałów.

Kiedy stosowane są konstrukcje żelbetowe?

Warto wiedzieć, że podczas projektowania różnego rodzaju konstrukcji, bardzo istotne jest podjęcie decyzji w jakiej technologii ma powstać dana konstrukcja. Oczywiście wszystko jest uzależnione od warunków w jakich będzie musiała pracować dana konstrukcja budowlana, a także czemu dokładnie będzie służył obiekt budowlany.

Należy mieć świadomość, że omawiana konstrukcja żelbetowa stosowana jest przede wszystkim w bardzo trudnych warunkach, gdzie dana konstrukcja będzie narażona na bezpośrednią styczność z zanieczyszczeniami, wodą czy warunkami atmosferycznymi.

Gdzie stosowane są konstrukcje żelbetowe?

Konstrukcja żelbetowa stosowana jest również w takich obiektach, gdzie niezwykle istotną rolę odgrywa odporność pożarowa poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Doskonałym przykładem mogą być budynki mieszkalne, użyteczności publicznej czy hotele. Ponadto konstrukcja żelbetowa może być także zaprojektowana w taki sposób, by była odporna na pożar.

Warto mieć na uwadze fakt, że bardzo często nie będzie się tego dało wykonać w przypadku konstrukcji drewnianych czy stalowych. Należy również zaznaczyć, że konstrukcja żelbetowa jest mało podatna na różnego rodzaju oddziaływania dynamiczne, a także bardzo skutecznie tłumi drgania. Omawiane konstrukcje doskonale zatem zdadzą egzamin w budownictwie kubaturowym. Ponadto konstrukcja żelbetowa jest nie tylko stosunkowo tania, ale również łatwa jeżeli chodzi o kształtowanie. Gwarantuje również dowolność form i kształtów danej konstrukcji. Pozwala zatem na ogromne możliwości przy projektowaniu nowoczesnych budynków.