Motoryzacja

Jak dbać o karoserię samochodu?

Wygląd naszego samochodu świadczy o nas samych – nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma znaczenia wiek samochodu – dzięki odpowiednim środkom czyszczącym i preparatom możliwe jest przywrócenie karoserii drugiego życia. Jak dbać o karoserię w wieloletnich samochodach, aby zachwycała ona i była odporna na zmienne warunki atmosferyczne?

Zagrożenia dla karoserii

Karoseria samochodowa narażona jest na działanie szeregu negatywnych czynników, które wpływają na jej strukturę, kolor. Przede wszystkim są to warunki atmosferyczne: silne słońce powoduje płowienie koloru, grad uszkadza strukturę lakieru. Warto wspomnieć też o uszkodzeniach wynikających z chemii stosowanej np. w czasie zimy na drogach – mowa tu przede wszystkim o soli. Sól i wilgoć odkładająca się na lakierze szybko przyczyni się do powstawania ognisk korozji. Karoseria może zostać uszkodzona również w wyniku stłuczki drogowej.

Wizyta u lakiernika

Jeśli lakier naszego samochodu jest w złej kondycji warto pomyśleć o wizycie u lakiernika. Zabieg powtórnego nakładania lakieru jest czasochłonny i kosztowny, jednak może się okazać, że to najlepsza metoda na przywrócenie pięknego wyglądu naszemu pojazdowi. Lakiernik najpierw oceni uszkodzenia i szkody i określi, które elementy wymagają powtórnego lakierowania.

Preparaty do kosmetyki lakieru

Chcąc utrzymać lakier samochodowy w jak najlepszej kondycji konieczne jest wykonywanie regularne zabiegów przy użyciu specjalistycznych preparatów. W sklepach takich jak motopiema.pl dostępne są płyny do mycia samochodów z dodatkiem nabłyszczacza czy też z substancjami kryjącymi, które nie tylko czyszczą lakier, ale też pokrywają go ochronną warstwą. Taka powłoka zabezpiecza lakier przed mikropęknięciami, kurzem, silnym promieniowaniem słonecznym.