Zdrowie i Uroda

Leczenie chrapania i bezdechu – jak może pomóc radiochirurgia?

Chrapanie to uciążliwa i w wielu przypadkach groźna dolegliwość, z którą można skutecznie walczyć. Poznaj jedną z metod leczenia chrapania.

Leczenie chrapania i bezdechu – jak może pomóc radiochirurgia?

Chrapanie to dolegliwość, która dotyczy wielu osób, zwłaszcza mężczyzn. Jeśli występuje sporadycznie, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak chrapanie jest intensywne i towarzyszy nam każdej nocy, warto skonsultować się ze specjalistą. Może być to objaw bezdechu sennego, który nieleczony prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W zależności od przyczyny leczenie chrapania można przeprowadzić przy pomocy metody chirurgicznej, laserowej lub radiochirurgicznej. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się więcej na temat tej ostatniej.

Czym jest chrapanie i jakie są jego przyczyny?

Chrapanie u dorosłych osób jest najczęściej spowodowane rozluźnieniem mięśni znajdujących się w okolicy gardła, które podczas snu opadają i powodują charakterystyczne „rzężące” odgłosy. Wdychane powietrze nie ma wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny przepływ. W konsekwencji powietrze zaczyna wirować, poruszając luźnymi strukturami w jamie ustnej. Wibracyjne ruchy wydają dźwięk, który popularnie nazywany jest chrapaniem.

Istnieje szereg przyczyn, które powodują chrapanie, m.in.:

  • nieprawidłowości w budowie układu oddechowego, np. krzywa przegroda nosowa, powiększone migdałki, przerost języczka;
  • otyłość – ucisk tkanki tłuszczowej na gardło;
  • przewlekłe zapalenie zatok;
  • przeziębienie;
  • alergia, powodująca obrzęk ścian dróg oddechowych;
  • astma;
  • palenie papierosów;
  • ciąża – zwłaszcza trzeci trymestr.

Wskazania do podjęcia leczenia chrapania

Bezwzględnym wskazaniem do podjęcia leczenia chrapania jest podejrzenie bezdechu sennego, który objawia się przerwami w oddychaniu podczas snu, trwającymi od kilku sekund do minuty. Dolegliwość ta objawia się bardzo gwałtownym wdechem po krótkotrwałym bezdechu. Dolegliwość ta nie pozwala na regeneracyjny, zdrowy sen, co przekłada się na negatywne funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia – brak koncentracji, przewlekłe zmęczenie. Nieleczony bezdech senny może doprowadzić do rozwoju chorób kardiologicznych, wzrostu ciśnienia tętniczego, niedotlenienia mózgu i wielu poważnych schorzeń z tym związanych.

Wskazaniem do podjęcia leczenia chrapania są również relacje z bliskimi. Głośne chrapanie może doprowadzić do tego, że osoba śpiąca obok chrapiącego również nie może się wyspać.

Na czym polega radiochirurgiczne leczenie chrapania?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji chrapania i bezdechu sennego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć skuteczne leczenie. W wielu przypadkach wystarczy mało inwazyjny zabieg laryngologiczny, np. dostępne w warszawskiej Klinice Miracki radiochirurgiczne leczenie chrapania przy pomocy urządzenia Ellman. Zabieg jest minimalnie inwazyjny. Wykonywany jest przez lekarza po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym.

Procedura polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć leczonego obszaru przy pomocy działania fal radiowych. Cienki, izolowany drucik spleciony z mikrowłókien przewodzących fale radiowe wprowadzany jest do podniebienia miękkiego lub w inny leczony obszar – migdałki, języczek lub małżowiny nosowe. Fale radiowe oddziałują jedynie na leczony obszar, co minimalizuje ryzyko rozległych obrażeń.

Działanie radiochirurgicznego leczenia chrapania opiera się na wytworzeniu blizn w podniebieniu miękkim, dzięki czemu zostaje ono utwardzone. Dzięki skróceniu języczka i przycięciu łuków podniebiennych powiększa się cieśń gardła. Wszystko to wpływa na zmniejszenie objawów chrapania i bezdechu sennego. Zabieg jest jednorazowy i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Obszar zabiegowy goi się w ciągu kilku dni.

W razie innych pytań dotyczących nieinwazyjnego leczenia chrapania skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/