Dom i Wnętrze

Pergola ogrodowa i solidne zadaszenie tarasu

Pergola ogrodowa do tej pory kojarzona tylko z pięknie pnącymi się roślinami może również zostać wykorzystana do stworzenia stałego zadaszenia tarasu. Dzięki temu uda nam się stworzyć przyjemne miejsce skąd nie będziemy uciekać w przypadku palącego słońca lub wielkiego deszczu.

Zadaszenie tarasu i światło w pokoju dziennym

Pergola ogrodowa i stałe zadaszenie tarasu może wpływać na dostęp światła do środka pomieszczenia. Warto takie posunięcia przeanalizować zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup. Jeżeli nasz salon z którego będzie wychodziło wyjście na taras pod daszek ma większą ilość okien, które nie będą w całości osłonięte przez zadaszenie, to nie ma się czym przejmować. Zawsze jednak będziemy mieli dostęp światła naturalnego. Gorsza sprawa ma się jednak w przypadku osłonięcia wszystkich okien, przez co w szczególności w porze jesiennej i zimowej w salonie zrobi się nieprzyjemnie. W takich przypadkach lepiej postawić jednak na częściowe, modułowe zadaszenie tarasu.

Pergola ogrodowa, czyli łączymy funkcje

Takie zadaszenie tarasu to niestety duży wydatek, dlatego można je wykonać samodzielnie, jeżeli ktoś czuje w sobie duszę majsterkowicza. Podstawą może być pergola ogrodowa, która nie tylko będzie podparciem dla roślin, ale także ścianą do wykonania takiego zadaszenia. Drewniana pergola może być wykonana z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Do drewnianych słupów nośnych powinny być przymocowane płatwie, a na nich krokwie i łaty. Nie należy zapominać o heblowaniu drewnianych elementów pergoli.