Ciekawe

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – to proste!

Niemcy ciągle pozostają w czołówce kierunków najchętniej obieranych przez polskich emigrantów. Stosunkowo niewielka odległość od ojczyzny, atrakcyjne zarobki, wysoki poziom życia i pomoc socjalna corocznie przyciągają tysiące Polaków pragnących podjąć u zachodniego sąsiada legalną pracę. Niezależnie od tego, czy spędziliśmy w Niemczech ostatni rok, czy podjęliśmy tam jedynie pracę sezonową, będziemy musieli spełnić swój obowiązek i złożyć deklarację podatkową. Jak rozliczyć w Polsce podatek za pracę w Niemczech? Sprawdź!

Od czego zacząć?

Do rozliczenia w Polsce podatku za pracę w Niemczech zobowiązany jest każdy pracownik, który uzyskał dochody zarówno za granicą, jak i w ojczyźnie (podatnik, który zarabiał wyłącznie na terenie Niemiec nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej w Polsce). Termin składania deklaracji za poprzedni rok mija 31 maja. Podatnik zobowiązany jest złożyć Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-36 z załącznikiem /ZG. Co ważne, niemieckie przepisy umożliwiają rozliczenie podatku niemieckiego do 4 lat wstecz.

Abyś mógł odliczyć od podatku wszystkie ulgi, należy skrupulatnie zbierać wszystkie dokumenty, rachunki i bilety, które będą podstawą do uzyskania zwrotu z danego tytułu. Przydatne okażą się więc oświadczenie o nauce i kształceniu dzieci (oraz ewentualnie kopie europejskich aktów urodzenia), specjalna lista dojazdów do Polski związanych z odwiedzinami rodziny czy faktury za paliwo. Niezbędne druki i wszystkie wymogi udostępnione są w sieci.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – zaufaj profesjonalistom

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce wcale nie musi być skomplikowane. Na polskim rynku funkcjonują firmy pomagające sprawnie rozliczyć swój podatek za pracę poza Polską. Dzięki doświadczonym doradcom wyspecjalizowanym w międzynarodowym prawie podatkowym wypełnienie deklaracji będzie znacznie prostsze, dzięki czemu należny Ci zwrot szybko wpłynie na Twoje konto.