Biznes

Rozwód – jak przeprowadzić go w neutralnej atmosferze?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że już co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Powody do rozwiązania małżeństwa bywają różne: może być to niechęć do partnera, ale również różnice nie do pogodzenia. Wiele spraw rozwodowych wynika również z niewierności jednego z małżonków. Jak przeprowadzić sprawę rozwodową w neutralnej atmosferze i z poszanowaniem obu stron?

Mediacje – pierwszy krok do porozumienia

Większość osób jest zdania, że kiedy małżonkowie chcą się rozejść konieczne jest rozwiązanie sprawy w sądzie w obecności adwokatów. Zanim jednak do tego dojdzie warto spróbować mediacji. Mediacje to proces w którym obie skonfliktowane strony siadają wspólnie do stołu i w obecności doświadczonego mediatora próbują znaleźć kompromis w zaistniałej sytuacji. Zadaniem mediatora jest moderowanie rozmowy, ale także zapewnienie każdemu z uczestników mediacji prawa do głosu. Mediacje dzielimy na prywatne i sądowe – w przypadku tych drugich mediacje nakazywane są przez sąd a mediator musi sporządzić protokół spotkania. Warto również wspomnieć o mediacjach przedsądowych, które pozwalają znacznie skrócić czas rozwodu.

Pomoc adwokata – kiedy mediacje zawodzą

Coraz częściej rozwody związane są z podziałem majątku, przydzieleniem opieki nad małoletnimi dziećmi, określeniem alimentów. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc adwokata – mówi prawnik adwokat-katowice.info.pl. Zadaniem adwokata jest przede wszystkim reprezentowanie swojego klienta, dbanie o jego dobre imię i interesy, składanie pism i wniosków formalnych przed sądem. Przed przystąpieniem do pracy adwokat musi jednak dokładnie poznać sprawę i jej niuanse. Adwokat ocenia sytuację swojego klienta fachowo i obiektywnie, przedstawiając mu możliwości, jakie daje prawo. W tracie postępowania sądowego klient pozostaje pod stałą opieką prawnika, co znacząco poprawia jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.