Ciekawe

Świadczenia finansowe dla rodziców pracujących za granicą

Praca za granicą to dla nas stale kuszące źródło dochodu. Już za naszą zachodnią granicą możemy znaleźć pracę o satysfakcjonujących zarobkach, szczególnie kiedy specjalizujemy się w branżach niszowych, takich jak automotiv czy motoryzacja. Podejmując pracę w Niemczech warto wiedzieć, jakie świadczenia przysługują nam jako rodzicom małoletnich dzieci.

Czym jest Kindergeld?

Niemieckie państwo, dbając o komfort życia i dobro nieletnich, proponuje zasiłek na każde dziecko do momentu ukończenia 18 roku życia lub też na dzieci od 18 do 25 roku życia pod warunkiem kontynowania nauki. Zasiłki rodzinne w Niemczech przysługują także dzieciom, których rodzic przebywa na terenie Niemiec w celach zarobkowych i posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek taki nabywa się po upływie 6 miesięcy nieprzerwanego odprowadzania podatków na terenie Niemiec. Obcokrajowiec wnioskujący o Kindergeld musi być zameldowany w Polsce razem z dziećmi, których ma dotyczyć finansowanie. Czy Kindergeld a 500+ wpływają na siebie? Okazuje się, że tak – obowiązuje bowiem koordynacja tych świadczeń.

Wnioskowanie o 500+ i Kindergeld

Świadczenia rodzinne wypłacane na terenie UE podlegają koordynacji świadczeń – W przypadku 500+ oraz Kindergeld beneficjenci zmuszeni są do złożenia wniosków o świadczenie zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Co jednak ważne: to urzędy na podstawie obowiązujących przepisów decydują o tym, które świadczenie będzie wypłacane. W Polsce wniosek składamy w ośrodkach pomocy społecznej z uwzględnieniem, że taki sam wniosek został złożony w Niemczech. Analogicznym urzędem w Niemczech jest Familienkasse Sachsen. W przypadku kiedy przysługują nam oba świadczenia to urzędy wojewódzkie, na podstawie sytuacji rodziny, decydują o tym, które świadczenie będzie wypłacane.