Zdrowie i Uroda

Toksyna botulinowa – na zmarszczki i nadpotliwość

Zmarszczki w górnej części twarzy są bardzo podatne na mimikę, dlatego do ich usuwania używa się toksyny botulinowej. Sprawdź, jak działa ta substancja.

„Wyprasuje” zmarszczki i zmniejszy nadpotliwość. Poznaj zastosowanie toksyny botulinowej

Zmarszczki w górnej części twarzy zależą w dużej mierze od mimiki, dlatego w ich usuwaniu świetnie sprawdzają się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Ta niezwykła substancja używana jest w medycynie estetycznej od wielu lat, a swoje działanie zawdzięcza kontrolowanemu blokowaniu przewodnictwa nerwowego. Dzięki temu okazała się również przydatna w leczeniu nadpotliwości. Przedstawiamy dwa najczęstsze zastosowania toksyny botulinowej.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to substancja wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Działa poprzez blokowanie impulsów nerwowych odpowiedzialnych za napinanie mięśni, czego efektem jest ich tymczasowa relaksacja. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest w medycynie estetycznej już od kilkudziesięciu lat. Najczęściej stosuje się ją w celu redukcji zmarszczek na twarzy, chociaż coraz częściej doceniane są również jej inne właściwości, przydatne np. w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje – wyjaśniają specjaliści z Kliniki La Perla w Bolesławcu. Procedura wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia. Toksynę botulinową trzeba wstrzyknąć w określony mięsień odpowiedzialny za powstawanie zmarszczki czy innych dolegliwości. Najmniejszy błąd może spowodować szpecące zmiany, które będą utrzymywać się przez wiele tygodni. Dlatego ważne jest, aby powierzyć wykonanie zabiegu sprawdzonemu specjaliście.

Toksyna botulinowa na zmarszczki

Dzięki zabiegom toksyną botulinową można pozbyć się zmarszczek mimicznych na czole i między brwiami oraz w okolicach ust i oczu. Precyzyjne wstrzyknięcie substancji pozwala zniwelować zmarszczki palacza, kurze łapki, lwią zmarszczkę, a nawet opadającą powiekę. Substancja ta oddziałuje bezpośrednio na mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych – blokuje impulsy zakończeń nerwowych, dzięki czemu skurcze mięśni zostają zatrzymane, a skóra wygładzona na długo.

Toksyna botulinowa zaczyna działać w ciągu około 48 godzin. Pełne efekty można zauważyć po około 2 tygodniach. Jej działanie utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy i jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Po upływie tego czasu zabieg można powtórzyć, aby przedłużyć efekty.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Toksyna botulinowa znalazła również zastosowanie w niwelowaniu nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i czoła. Jest to problem niezwykle uciążliwy i wstydliwy. Okazuje się, że toksyna botulinowa wstrzyknięta w okolicach gruczołów potowych jest w stanie zahamować ich aktywność. Przed zabiegiem lekarz musi wykonać specjalny test, dzięki któremu wykrywa, gdzie dokładnie Pacjent się poci. Następnie wykonuje precyzyjną iniekcję, np. w pachę.  Zablokowanie przewodnictwa nerwowo-gruczołowego prowadzi do zatrzymania lub znacznego zredukowania produkcji potu. Efekty odczuwalne są już po kilku dniach. Maksymalne zmniejszenie wydzielania potu następuje w ciągu kilku następnych tygodni. Dzięki zabiegowi toksyną botulinową można pozbyć się problemu nadpotliwości nawet na 9 miesięcy.

Do zabiegów toksyną botulinową uprawnieni są wyłącznie lekarze. Jeśli szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej, ta strona zawiera więcej informacji.