Dom i Wnętrze

W poszukiwaniu zdrowego stylu życia

Zdrowe ciało idzie w parze z dobrym samopoczuciem – przekonują lekarze i dietetycy. Chcąc zachować doskonałą kondycję oraz zdrowie, warto pamiętać o aktywnym trybie życia, odpoczynku, ale też odpowiedniej diecie. Dieta ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Co jeść, a czego unikać?

Jak gotować zdrowiej?

Chcąc zaprowadzić zmiany w codziennym jadłospisie i zwrócić więcej uwagi na jakość spożywanych produktów, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub też piramidy żywieniowej, która co kilka lat jest odświeżana. Współcześnie piramida jasno wskazuje, że każdego dnia powinniśmy sięgać po nieprzetworzone warzywa i owoce, jak również produkty zbożowe (np. makaron z pełnego ziarna, pieczywo razowe). Kilka razy w tygodniu zaleca się sięganie po przetwory mleczne, w tym kefiry, jogurty naturalne, maślanki. 1-2 razy w tygodniu na naszych stołach powinno gościć chude mięso lub ryby. Czego unikać? Z pewnością niewskazane jest nadmierne spożywanie produktów silnie przetworzonych. Mowa tu przede wszystkim o posiłkach gotowych do spożycia po podgrzaniu, ale również słodyczach, słodkich napojach gazowych. Ich regularne spożywanie w pierwszej kolejności odbije się na wadze, kolejno zaś na ogólnym samopoczuciu.

Klasyka w nowej odsłonie

Smaczne i pożywne obiady wcale nie muszą być nudne – szefowie kuchni polecają odświeżanie klasycznych dań i podawanie ich na nowy sposób. Przykładem są pieczone klopsiki w serowym sosie z pieczarkami i suszonymi pomidorami. Klasyczne klopsiki w sosie pomidorowym to danie chętnie podawane z makaronem. W prezentowanym przepisie smak został podbity przez subtelnie słone suszone pomidory oraz sos serowy, który utrzymuje kremową konsystencję dania. Pieczone klopsiki to idealny obiad zarówno na co dzień, jak i od święta.