Dom i Wnętrze

Wanna akrylowa czy stalowa?

Akryl zrewolucjonizował łazienki pod koniec lat 90-tych wówczas wanny prostokątne stalowe powoli zaczęły ustępować miejsca modelom akrylowym, które należą dziś do jednych z najbardziej popularnych. Akryl daje możliwość formowania wanien w niemalże dowolne kształty – mogą mieć wyprofilowane łokietniki, podgłówki, wannę można idealnie dopasować do kształtu ciała, co znacznie zwiększa komfort jej użytkowania, , jest wygodniejsza, ale ma także mniejszą pojemność, dzięki czemu zużyjemy mniej wody.

Wanny akrylowe w przeciwieństwie do modeli stalowych są ciepłe i przyjemne w dotyku, ich powierzchnia jest gładka, dlatego bardzo łatwo utrzymać je w czystości -wystarczy ciepła woda pomieszana z octem lub z sokiem z cytryny. Wanny z akrylu zyskały popularność również dzięki temu, że dłużej utrzymują temperaturę wody podczas kąpieli oraz nie wydają tak głośnych dźwięków przy napełnianiu jak stalowe. Są też dużo lżejsze, dlatego nie przysparzają kłopotów z transportem ani montażem.

Wanny stalowe

Mimo, że obecnie królują wanny akrylowe to modele ze stali nie znikły z oferty producentów – są dostępne w różnych kolorach, wymiarach i kształtach.Stal bardzo dobrze przewodzi ciepło, niestety woda w wannie szybko stygnie czemu można oczywiście zaradzić montując odpowiednią obudowę styropianową. Dobre wanny prostokątne stalowe wykonane są z grubej blachy, ich powierzchnia jest emaliowana, im cieńsza warstwa emalii tym trwalsza będzie powłoka wanny, ponieważ zachowa większą elastyczność i będzie bardziej odporna na odpryśnięcia. Nowoczesne emalie, którymi są pokryte wanny gwarantują odporność na zarysowania, uderzenia oraz działanie detergentów.

Jeżeli chcemy wymienić starą, wannę prostokątną stalową na nową wcale nie musimy się jej pozbywać – można poddać ją renowacji lub wykorzystać metodę „wanna w wannie” czyli w starej, zniszczonej wannie stalowej osadzić nową wannę akrylową. Dzięki temu wanna prostokątna będzie dużo bardziej wytrzymała i odporna na pęknięcia, a podwójne ścianki utrzymają temperaturę, co więcej unikniemy kosztownego remontu i zaoszczędzimy czas.

Możliwości jest obecnie nieskończenie wiele, dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę, bo czasami może okazać się, że wcale nie trzeba wyrzucać swojej starej wanny, a wystarczy ją nieco podrasować. Pamiętajmy, aby nie decydować się na najtańsze modele wanien, bo długo nam nie posłużą. W tym wypadku niestety cena przeważnie idzie z jakością wanny, tak więc trzeba wygospodarować nieco więcej pieniędzy, jeżeli chcemy aby długo nam posłużyła.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne wanny prostokątne.