Opakowania odgrywają istotną rolę w procesie dystrybucji i transportu towarów. Mają duży wpływ na przebieg transportu i inne procesy logistyczne, determinując efektywność w całym łańcuchu dostaw. Obecnie stosowane opakowania muszą zatem pełnić wiele funkcji i sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom i potrzebom. Czym zatem jest funkcja transportowa opakowań? Dlaczego jest tak istotna i co wyróżnia opakowania, które spełniają swoje zadanie pod względem ich dostosowania do warunków transportu?
Ochrona transportowanego towaru
Jednym z podstawowych aspektów wchodzących w zakres funkcji transportowej opakowania jest ochrona zawartego wewnątrz towaru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze zaprojektowane opakowanie zabezpieczy towar przed wstrząsem, zamortyzuje go przy ewentualnym upadku, uderzeniu lub nacisku. W tej kwestii bardzo duże znaczenie ma dobór odpowiednich materiałów oraz ich gramatury podczas produkcji opakowań, co ma wpływ na ich wytrzymałość.
Opakowania tekturowe, które są jednymi z najczęściej stosowanych w transporcie, powstają z różnej liczby warstw tektury, co umożliwia dostosowanie takiego opakowania do konkretnego towaru i warunków, w jakich będzie transportowany. Dzięki temu może on bezpiecznie dotrzeć z punktu A do punktu B bez utraty swojej wartości, która mogłaby mieć związek z reklamacją lub brakiem satysfakcji klienta.
Przykładowo w przypadku towarów do dalszej odsprzedaży, bardzo często każdy z nich jest zapakowany w opakowanie jednostkowe, a te z kolei w jedno duże opakowanie transportowe zbiorcze, co znacznie ułatwia transport towaru w nienaruszonym stanie.
Optymalizacja logistyczna w trakcie magazynowania towaru
Duże znaczenie ma również zwiększenie bezpieczeństwa towaru w trakcie jego magazynowania. Podczas transportu niejednokrotnie na trasie taki towar musi być magazynowany w różnych miejscach, co z kolei wiąże się ze zróżnicowaniem warunków panujących w poszczególnych magazynach.
Opakowanie na czas transportu i magazynowania musi być rozmiarem dostosowane do zawartości i zapewniać poręczność podczas zmiany jego lokalizacji np. w magazynach wewnętrznych. Każde z opakowań musi być możliwe do transportu np. wózkiem widłowym, jeśli jego gabaryty tego wymagają.
Dobrze zaprojektowane i dobrane opakowanie umożliwi maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz przestrzeni dostępnej w środkach transportu. Dzięki wykorzystaniu opakowań standardowych ich ułożenie na palecie lub w pojeździe transportowym nie będzie wymagało zastosowania dodatkowych środków ochronnych i zabezpieczających. To natomiast będzie oznaczało obniżenie kosztów logistycznych i dążenie do zrównoważonego rozwoju pod względem liczby zastosowanych w transporcie i magazynowaniu materiałów.
Efektywność transportu i aspekt bezpieczeństwa pracowników
Omawiając funkcję transportową opakowań nie można zapominać o aspekcie bezpieczeństwa osób, które biorą udział we wspomnianym procesie. W transporcie bardzo duże znaczenie odgrywa bezpieczeństwo oraz zwrócenie uwagi na kwestie ergonomii przesyłki. Opakowanie transportowe musi umożliwiać prosty i efektywny transport. Oznacza to, że zawartość nie może stanowić zagrożenia dla pracowników zajmujących się obsługą transportu. W przypadku dużych i nieporęcznych opakowań istotne są ergonomiczne uchwyty.
Na opakowaniu powinny znajdować się oznaczenia dotyczące zawartości, które mają dostarczyć informację np. o zwiększonej ostrożności podczas obchodzenia się z przesyłką. W ten sposób można uniknąć większych zakłóceń w całym procesie transportu, co mogłoby prowadzić do znacznych opóźnień i niepotrzebnych dodatkowych kosztów lub zmniejszenia wartości towarów.
Zwrócenie uwagi na funkcję transportową każdego opakowania znacznie zwiększa ergonomię transportu, a także wpływa na redukcję kosztów skorzystania z takiej usługi, jak i zwiększa zadowolenie klientów oczekujących na transportowany towar. Dobrze dobrane opakowanie jest zatem istotnym, integralnym elementem całego procesu transportu. Jeśli jesteś na etapie doboru odpowiednich opakowań do wysyłki i transportu swojego towaru, skontaktuj się z firmą Pako-Bud z Łodzi specjalizującą się w produkcji opakowań i skrzyń drewnianych.